Дейл Карнеги - Дани Пенев

От години се боря с проблем, който повечето страстни читатели вероятно познават от личен опит: искам да прочета редица книги, всяка от които ми се струва интересна, но съм принуден да избирам, защото разполагам с ограничено време.

Дълго време това книжно предизвикателство пораждаше угризения у мен. Напоследък обаче се опитвам да си напомням да се доверявам по-често на интуицията си и че на всяка книга, която ме чака, ще ѝ дойде редът тогава, когато изпитам потребност от нея.

Точно това се случи с „Как да печелим приятели и да влияем на другите“.

Имам класиката на Дейл Карнеги на хартия от три години, но по някаква причина все отлагах прочитането ѝ. И така допреди няколко дни, когато почувствах, че е дошъл правилният момент за нея.

Може би странях от „Как да печелим приятели и да влияем на другите“ заради заглавието, което носи в себе си подвеждащото послание, че в тази книга става дума за манипулиране на другите в негативния смисъл на думата. А истината е малко по-различна.

В тази книга Карнеги ни дава полезни съвети за явление, което прави възможно битието ни като част от социум – общуването с други хора. По този начин той увеличава шансовете ни да бъдем по-добри хора, да изпълняваме целите и мечтите си в личен и професионален план и да изграждаме и поддържаме връзки с близки и приятели, които ни дават опора и ни носят удовлетворение.

Във времена на здравни, икономически, политически и културни размествания и трусове, ние имаме само един избор, ако искаме да процъфтяваме като общност – да се върнем на пътеката на взаимното уважение, да намерим общ език въпреки различията помежду ни и да помним, че всеки от нас ще живее по-добре, когато и всички останали живеят добре. Колкото по-добре познаваме вътрешните фактори, които влияят върху поведението ни, и колкото по-умело общуваме един с друг, толкова по-вероятно е да успеем в това комплексно начинание, което няма здравословна алтернатива.

Отдолу ви предлагам част от прозренията на Дейл Карнеги за човешката психология и тайните на общуването. Те остават все така актуални 85 години след публикуването на „Как да печелим приятели и да влияем на другите“.

.

Карайте хората да се чувстват значими

„Има един най-важен закон на човешкото поведение. Ако го спазваме, почти никога няма да имаме неприятности. Всъщност, ако го спазваме, този закон ще ни дари с безброй приятели и неизмеримо щастие. Но в мига, в който го нарушим, ще се забъркаме в безкрайни неприятности. Този закон гласи: „Винаги прави така, че другият да се чувства значим“.“

.

Поставяйте се в обувките на другите

„Вместо да съдим хората, да се опитаме да ги разберем. Да се опитаме да си представим защо постъпват по един или друг начин. Това е много по-полезно и по-интересно от критиката. Освен това поражда съчувствие, търпимост и доброта.“  

.

Имайте куража да признавате грешките си

„Когато сте прави, опитайте се да спечелите на своя страна хората внимателно и тактично, а когато грешите – а това ще бъде изненадващо често, ако сте искрени със себе си, – признайте си грешките незабавно и доброволно.“

.

Изглаждайте недоразуменията с такт

„Недоразуменията никога не се приключват със спор, а с такт, дипломатичност, отстъпки и добронамерено желание да разбереш гледната точка на другия.“

.

Проявявайте искрен интерес към другите

„Можеш да спечелиш повече приятели за два месеца, като искрено се интересуваш от другите, отколкото за две години, като се опитваш да ги накараш да се заинтересуват от теб.“

.

Хвалете хората за всеки напредък

„Трябва да похвалваме и най-малкия напредък. Това насърчава другия да продължава да се усъвършенства […] Кажете на детето си, на партньора си, на свой служител, че е глупав или некадърен, че няма дарби, че прави всичко не както трябва, и ще съсипете всякакво желание за опит да се усъвършенства. Но направете обратното – насърчавайте го упорите, направете така, че задачата да изглежда лесно изпълнима, покажете му, че вярвате в способността му да се справи, в наличието на неоткрита досега дарба у него – и той ще се упражнява по цели нощи, за да се изяви блестящо.“

.

Усмихвайте се

„Древните китайци са били мъдри хора, познаващи добре света. Те имат една поговорка, която не би трябвало никога да забравяме. Тя гласи: „Човек без усмивка на лицето не бива да отваря магазин“.“

.

Благодарете

„Опитайте се да оставяте след себе си приятна следа от искрици благодарност навсякъде, откъдето минавате. Ще се изненадате как те ще запалят пламъчета на приятелства, които до следващото ви посещение ще са се разгорели неимоверно.“

.

Корица на книгата: kibea.net

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *