Ако следите блога ми, вероятно знаете, че от повече от година вписвам имейл бюлетина „Седмична доза вдъхновение“.
Наскоро реших да надградя върху бюлетина, като публикувам по един материал в блога си, в който събирам на едно място добри новини и вдъхновяващи истории от изминалия месец, както и информация за предстоящи инициативи, събития и конкурси.
Ето порцията добри новини, вдъхновяващи истории и храна за размисъл, която приготвих за вас за месец септември:
.
Образование и наука
- Четирима българи с награди от конкурса за млади учени на Европейския съюз (EUCYS). Виктор Колев и Йордан Цветков спечелиха съответно първа награда за 2021 г. и втора награда за 2020 г. в хибридното издание на конкурса за 2020/2021 г. Христо Тодоров и Теодор Кирилов пък спечелиха награди на партньорски организации. Списъкът с всички отличени в конкурса можете да разгледате тук.
- България ще предоставя двойно повече средства за стипендиантите на Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“. От 2022 г. държавата ще участва с 364 000 щатски долара вместо с 182 000 щатски долара. Предвижда се увеличение на размерите на сегашните стипендии, предоставяне на повече стипендии за обучение на българи в магистърски или докторски програми в САЩ и осигуряване на повече средства за български изследователи.
- СУ „Св. Климент Охридски“ ще си партнира с два швейцарски института за развитието на научните изследвания в ИТ сектора в България. Това стана възможно, след като Народното събрание прие Закона за ратифициране на Споразумението за сътрудничество между Софийския университет, Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, Швейцарския федерален политехнически институт в Лозана и българското правителство. Дейностите в рамките на партньорството ще се покрият от държавния бюджет по линия на Националната пътна карта за научна инфраструктура, като до края на 2030 г. са предвидени над 166 541 000 лв.
- Училището на бъдещето през погледа на две български архитектки. Виолетка Славова (Лети) и Мария Стайнова са съоснователки на архитектурно студио Lusio, което се фокусира върху дизайна на училища и други пространства с голямо социално значение. Студиото се ражда покрай участието на двете в конкурса за млади архитекти и студенти „Училища на бъдещето“. Те кандидатстват, печелят конкурса и през октомври 2018 г. в Първо ОУ в Берковица е открит проектираният от тях Център по природни науки и предприемачество. Проектът е отличен с приз в категория „Нормалност на годината“ в рамките на годишните архитектурни награди WhATA. Лети и Мария продължават да поддържат топли отношения с Първо ОУ в Берковица, а услугите на Lusio търсят и други учебни заведения, сред които Второ СУ „Акад. Емилиян Станев“, Основно прогресивно училище, ЧСУ „Цар Симеон Велики“, ЧОУ „Светлина“ и др. Желанието на двете е да разширят портфолиото си с проекти за детски градини, библиотеки и болници.
- Над 11 600 ученици ще могат да се обучават в реална работна среда. Те ще имат тази възможност по линия на проекта „Ученически практики – 2“ на Министерството на образованието и науката (МОН), който е с продължителност 29 месеца. Около 2500 от тези ученици ще участват в занятия по приоритетни направления, които са важни за развитието на икономиката, в това число машиностроене, строителство, електроника, електротехника, енергетика, транспортни услуги и др. В обученията могат да участват ученици над 16 г. от професионални гимназии или училища с паралелки за професионална подготовка. Занятията ще бъдат ръководени от учители и представители на бизнеса и науката. Предвижда се и създаването на учебно-тренировъчни фирми в първи или втори гимназиален етап.
- Учители споделят добри практики за обучение в електронна среда. Министерството на образованието и науката (МОН) съобщава, че в платформата edu.mon.bg са достъпни над 100 добри практики, видеоуроци и презентации в помощ на обучението от разстояние в електронна среда. Идеята на МОН е да събере на едно място разнообразни ресурси, разработени от преподаватели в процеса на онлайн обучение, за да могат от тях да се възползват техни колеги, родители и ученици.
- УНИЦЕФ пусна онлайн платформа с ресурси в подкрепа на деца със специални образователни потребности, родители, учители и специалисти. Платформата „Подкрепи ме“, създадена от УНИЦЕФ и Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – София-град, предлага безплатен достъп до образователни и терапевтични ресурси по теми, свързани с детското развитие и приобщаващото образование. Има и секция „Вдъхнови се!“, която съдържа видеа с мотивационен характер. Планира се в началото на 2022 г. да бъде добавен модул, който ще улеснява работата и комуникацията между родител, дете и специалист и ще дава възможност за създаване на индивидуална програма за развитие, съобразена с нуждите на съответното дете.
.
Бизнес и икономика
- Българската компания, която гледа уверено към звездите.
- Шуменският производител на алуминиеви изделия „Алкомет“ откри нов цех за механична обработка на алуминиеви профили. Инвестицията в цеха, който е въведен в експлоатация по-рано тази година, е на стойност 13,5 млн. лв., като новото оборудване позволява на компанията да произвежда алуминиеви компоненти, които се влагат в електрическите автомобили. „Алкомет“ има сключен дългогодишен договор с известен автомобилен производител и в момента е на етап прототипно и предсерийно производство, а серийното производство се очаква да стартира в началото на 2022 г. „Капитал“ информира, че става дума за 12-годишен договор за доставка на компоненти за електрически коли с германския автомобилен гигант BMW.
- Как да превключим на живот с по-малко пластмаса?
- Абонамент… за вино от малини.
.
Култура и медии
- Писателят Владимир Зарев е новият носител на наградата за духовен принос на името на Иван Вазов. Наградата, учредена от Фондация „Основа-та“, се връчва за първи път през юли 2020 г. по повод 170-тата годишнина от рождението на поета. Първите ѝ лауреати са Антон Дончев и Гергина Тончева.
- Откриха за посетители опакованата Триумфална арка в Париж: дългогодишната мечта на Кристо и Жан-Клод вече е изпълнена.
- Вече са известни 10-те финалисти в националната кампания „Будител на годината“ 2021. Финалистите в кампанията, организирана от Българското национално радио (БНР), са избрани след обсъждане и гласуване от жури. През октомври всеки от нас ще има възможност да гласува за своя фаворит онлайн, а името на победителя ще бъде обявено в Деня на народните будители (1 ноември).
- Форматът „Любимците на България“ стартира в ефира на Българската национална телевизия (БНТ). Инициативата на БНТ ще представи най-обичаните българи в 12 категории: спорт, музика, кино и театър, литература, медицина, наука, образование, мода, личности за пример, инфлуенсъри, популярни двойки, други любимци. За всяка категория ще има отделен епизод, в който ще бъдат представени личностите с най-много номинации в сайта. В рамките на три дни след представянето им зрителите ще могат да гласуват за един от тях и така да участват в избора на победителя в съответната категория. Предаването стартира на 23 септември и ще се излъчва всеки четвъртък от 21:00 ч., като водещ е певецът Миро.
- България се завръща на Детската Евровизия след четиригодишно отсъствие. Европейският съюз за радио и телевизия и Френската национална телевизия обявиха списъка на страните, които ще участват в тазгодишното издание на Детската Евровизия. България е сред 19-те държави, които ще се включат в песенната надпревара. Все още няма официална информация за българския представител и песента, с която ще участва в конкурса, който ще се проведе под надслов „Представи си“ на 19 декември в Париж.
- Познати лица от културния сектор и политиката се усмихват от Стената на смеха и доброто настроение в пловдивското село Старо Железаре.
- Излъчването на телевизия Euronews Bulgaria се очаква да започне през първото тримесечие на 2022 г. Euronews Bulgaria ще разпространява местни, регионални, национални и международни новини чрез телевизията и дигиталните си платформи. За главен редактор на Euronews Bulgaria е назначена Марина Стоименова – журналистка с дългогодишен опит в Нова телевизия. Тя е първото от много назначения, които предстоят в новосъздадената медия.
- Тазгодишното издание на кино-литературния фестивал Cinelibri започва на 2 октомври и ще продължи до края на месеца.
- Книгите, които препоръчвам: Гергана Димитрова.
- Книгите, които препоръчвам: Евелина Пенева.
.
Спорт
- България е световен вицешампион по волейбол за юноши до 19 г. Родните волейболисти стигнаха до финала на Световното първенство в Иран след победи с по 3:2 гейма срещу Италия и Русия. В битката за златните медали обаче те отстъпиха на Полша с 0:3 гейма.
- Млад спортист с благородна постъпка: Николай Недков прекрати участието си на Световното първенство по ориентиране, за да помогне на свой съперник. Деветнайсетгодишният българин прекрати участието си в надпреварата в Турция, за да се притече на помощ на състезател от Полша, който паднал и се ударил лошо. С тениската си Недков превързал ръката на пострадалия и го завел до медицинския пункт на финала.
- Мартин Камбуров вече е голмайстор №1 в историята на българското футболно първенство. В мач срещу отбора на Царско село Камбуров отбеляза 254-тото си попадение в родния елит и така подобри постижението на легендата Петър Жеков от 253 гола.
- Два златни медала за България от Европейското първенство по гребане за младежи до 23 г. Емил Нейков, който е син на олимпийската шампионка по гребане Румяна Нейкова, спечели титлата в дисциплината скиф в надпреварата, която се проведе в Крушвица, Полша. Другият златен медалист е Лазар Пенев, който се окичи със златен медал на скиф лека категория.
- Старозагорски ученик спечели 2 златни и 2 сребърни медала на Балканиадата по ориентиране в Загреб (Хърватия). Лазар Миланов се състезава в категория „Мъже до 16 г.“ и спечели златни медали в средната дистанция и в щафетите, където съотборници му бяха Джан Ахмедов и Боян Георгиев, и сребърни медали в дългата дистанция и в спринта. Сред отличените в надпреварата е и старозагорката Яна Илиева, която завоюва бронзов медал.
- Йоло Николов и Милица Мирчева спечелиха второто издание на Маратона на Кюстендил. Николов триумфира при мъжете с време 2:21:48 часа, а Мирчева спечели при жените с време 2:44:28 часа. В полумаратона първите места завоюваха Бекирхан Кабадайъ (Туриця) и Маринела Нинева.
- Светът на тениса вече говори за 10-годишния Тео Давидов.
.
Празници и годишнини
- Вяра, надежда и любов – 365 дни в годината!
- На 22 септември се навършиха 113 години от обявяването на Независимостта на България.
- На 6 септември отбелязахме 136 години от Съединението на България.
.
Разни
- „Ангели за България“ осигуриха 50 тона екобрикети за възрастни хора в нужда в град Белово и села в района.
- Влакът „Свързана Европа“ премина през България. Композицията, с която се отбелязва Европейската година на железопътния транспорт, потегли от гарата в Лисабон на 2 септември и ще пристигне в Париж на 7 октомври. От София влакът, който през този период ще премине през територията на 26 страни, продължи своята европейска обиколка към Русе, след което се отправи към Букурещ, Румъния.
- Журналистът Иво Иванов: Трябваше по някакъв начин да предвидим и разрушителния ефект на дигиталните технологии
- TimeHeroes си търси ново попълнение с интерес и опит в областта на доброволчеството, младежта, активизма и гражданското общество
.