Джеймс Клиър е автор и мотивационен лектор в областта на изграждането на навици.
Добива световна популярност с публикуването на книгата „Атомни навици“, от която към днешна дата са продадени над 4 милиона екземпляра на няколко десетки езика, включително български.
Клиър вписва имейл бюлетина The 3-2-1 Newsletter, чрез който изпраща по 3 авторски идеи, 2 цитата от други хора и 1 въпрос за размисъл всеки четвъртък. Пише и статии по теми като самоусъвършенстване, мотивация, креативност, вземане на решения и фокус, много от които са достъпни на личния му сайт.
Знам за „Атомни навици“ отдавна, но по една или друга причина отлагах прочитането ѝ. От лятото на миналата година обаче всяка седмица с нетърпение очаквам бюлетина на Клиър да се озове в електронната ми поща, тъй като в него той споделя практически ориентирана мъдрост в стегнат и разбираем вид.
В началото на месеца най-накрая си купих „Атомни навици“. И вече знам, че книгата наистина си струва!
.
Резюме на книгата
„Атомни навици“ е наръчник за изграждане на желаните от нас навици и елиминиране на онези привички, които влияят негативно на здравето, настроението, отношенията ни с другите и представянето ни в различни области.
Основната теза на Клиър е, че както атомите са съставните елементи на молекулите, така и нашите навици са съставните елементи на всекидневието ни. Иначе казано, всеки навик, колкото и малък да изглежда на пръв поглед, може да има определяща роля за качеството ни на живот в резултат на натрупване.
Вместо да търсим подобрения чрез единични радикални промени, които в началото изглеждат плашещи или непостижими, Клиър ни съветва да разглеждаме навиците като елементи, които взаимодействат помежду си като част от система.
Според него повечето хора се затрудняват да изграждат добри навици и да ги следват дългосрочно, защото надценяват ролята на мотивацията и самоконтрола и подценяват ролята на системата (процесите за привеждане на навиците в действие), средата (контекста, в който се изпълняват навиците) и личността, в която желаят да се превърнат.
Клиър описва четири закона на поведенческата промяна, които можем да приложим по пътя към изграждането на полезни навици. За да си изградим добър навик и да се придържаме към него във времето, трябва да го направим очевиден, привлекателен, лесен и приятен. И обратно, за да се отървем от вреден навик, трябва да го направим невидим, непривлекателен, труден и неприятен.
След като ни въвежда в темата, Клиър ни запознава с четирите закона поотделно и показва как можем да ги приложим. Целта не е да станем съвършени, а да ставаме по-добри.
.
Силни страни на книгата
„Атомни навици“ е полезна и приятна за четене благодарение на следните си качества:
- практически ориентиран текст, базиран на обстойно проучване на темата за навиците и личния опит и трезвото мислене на автора
- ясно, стегнато и увлекателно представяне на ключовите идеи и послания
- разнообразни и интересни примери в подкрепа на основните идеи
- логична и ефективна структура на изложението
- кратки глави, придружени от резюмета
По принцип предпочитам да чета книги на английски език в оригинал. Този път избрах да прочета българското издание и се радвам, че го направих, защото преводът на Огнян Алтънчев е на много високо ниво. Екипът, работил по българското издание, заслужава поздравления и за високото качество на текста в редакторско и коректорско отношение.
.
Цитати от „Атомни навици“
.
„Навиците са атомите […] на нашия живот и са източник на невероятна сила. Отначало тези миниатюрни промени се създават в малък мащаб, но скоро след това те се наслагват една върху друга и подхранват по-големи достижения, които от своя страна се натрупват до степен, която далеч превъзхожда цената на първоначалната инвестиция.“
.
„Светият Граал на промяната на навиците не е един-единствен процент подобрение, а хиляди такива. Това е цял букет от подредени като на стелажи атомни навици, като всеки един от тях е фундаментална единица от цялата система.“
.
„Трудно е да промените навиците си, ако не промените подсъзнателните убеждения, които ви дърпат към старото ви поведение. Имате нова цел и нов план, но не сте променили това кой сте […] [Н]авиците ви имат значение, защото те ви помагат да станете онзи човек, когото искате да бъдете. Те са каналите, по които развивате най-силните убеждения за самия себе си. Буквално казано, вие ставате вашите навици.“
.
„Всеки навик не само дава резултати, но и ви учи на нещо далеч по-важно – да вярвате в себе си […] Когато действията ви се променят, себеоценката ви също се променя. Разбира се, това работи и в обратна посока. Всеки път, когато избирате вреден навик, подавате вот за съответната идентичност. Добрата новина е, че няма нужда да сте съвършени. При всички избори трябва да има вотове и за двете страни. Нямате нужда от единодушие, за да спечелите избори – трябва ви само мнозинство. Няма значение дали пускате няколко гласа за лошо поведение или за безполезен навик. Целта ви е просто да спечелите мнозинството във времето.“
.
„Оградете се с хора, които имат навици, каквито и вие бихте искали да имате. Ще растете заедно.“
.
„При вредните ни навици незабавният резултат обикновено е приятен, обаче в дългосрочен план е неприятен. С полезните навици е обратното – незабавният резултат не е кой знае колко приятен, обаче с времето се превръща в нещо хубаво. Казано по друг начин, за полезния навик плащаме сега. За вредния навик – в бъдеще.“
.
„Нашето предпочитание за незабавно удовлетворение разкрива една важна истина за успеха – поради начина, по който сме устроени, огромното мнозинство прекарва цял ден в преследване на тези бързи удовлетворения. Пътят, по който се върви по-бавно, е пътят към забавено удовлетворение. Ако сте готови да чакате наградата, ще имате далеч по-слаба конкуренция, което често се отплаща с по-голяма награда. Както се казва, последният километър е най-слабо натоварен.“
.
„[Н]а този свят няма съвършенство. Хората не са роботи и е неизбежно по някое време животът да ви скрои някой номер. Ключът е не да избягвате грешките, а бързо да се върнете към успешни дейности […] Всеки може да сбърка […] Проблемът не е да се подхлъзнете, проблемът е да си помислите, че ако не можете да направите нещо по съвършения начин, изобщо не трябва да го започвате. Провалите са като червената светлина на светофара. По който и път да карате, от време на време се натъквате на светофари. Но ако продължите да се движите напред, все някога ще стигнете до крайната си цел, независимо от стоповете и светофарите.“
.
„[Г]ените не определят съдбата ви. Те очертават периметъра на вашите възможности. Както лекарят Гейбър Мейт изтъква: „Гените предразполагат, но не предопределят“. Областите, в които сте генетично предразположени към успех, са същите, в които навиците ви се изграждат лесно и безпрепятствено. Номерът е да насочите усилията си към области, които хем ви ентусиазират, хем съвпадат с вашите вродени способности, за да балансирате амбициите с талантите си.“
.
„Биололгичните разлики имат значение. Но дори и да е така, много по-продуктивно е да се концентрирате върху областите, в които ще развиете пълния си потенциал, отколкото да се сравнявате с някой друг. Фактът, че имате естествени предели на дадена способност, няма нищо общо с това дали постигате тавана на вашите възможности. Хората са толкова вторачени в наличието на граници, че рядко полагат усилията, необходими за достигането им.“
.
„Всички ние имаме цели и мечти, които искаме да постигнем, но няма никакво значение в какво се опитвате да сте по-добър – ако вършите работата само когато ви е удобно или интересно, тогава никога няма да съберете достатъчно упоритост, за да постигнете забележителни резултати.“
.
„Майсторството е процес на съсредоточаване на концентрацията ви върху миниатюрен елемент на успеха и неговото повтаряне, докато не усвоите умението – след това използвате новия навик като трамплин към следващия етап на вашето развитие. Старите изпълнения стават по-лесни с повторенията, но като цяло в никакъв случай не ви е по-лесно, защото влагате енергията си в следващото предизвикателство. Всеки навик отключва следващото ниво на усъвършенстване. Това е един безкраен цикъл.“
.
Заглавно изображение на корицата: hermesbooks.bg