Росица Заимова е съосновател и съдружник в Dalberg Data Insights и посланик на One Young World.
Росица израства в село Кочан в Западните Родопи. Впоследствие придобива бакалавърска степен по икономика от Американския университет в България и магистърска степен по международен мениджмънт от ESADE Business School (Барселона, Испания).
След като две години работи в сферата на технологиите в Германия, Росица се премества в Брюксел, Белгия. Там съосновава Dalberg Data Insights – компания за анализиране на данни с фокус върху международното развитие. През 2019 г. Росица се премества в Уганда, откъдето ръководи проектите на компанията в Източна Африка.
През 2018 г. Росица е един от общо 300 европейци до 30 г., включени в списъка на сп. Forbes за своята дейност в конкретна сфера. Тя се нарежда сред 30-те европейци в категория „Социални предприемачи“.
В свободното си време Росица обожава да е сред природата, да тича, да кара колело и да чете книги от цял свят.
.
10 любими книги на Росица
Уточнение: За всички книги е посочена годината на публикуване на съответното издание, на изданието, посочено от госта в поредицата ми, или на оригиналното издание.
.
„Фактологичност: защо светът е по-хубаво място, отколкото предполагаме“ („Изток-Запад“, 2019) – Ханс Рослинг, с Ула Рослинг и Ана Рослинг (превод: Боян Костон)
Рослинг пише за най-важните неща в света и го прави в достъпен и забавен стил. Той разрушава митове, използвайки факти. Повече реалист, отколкото оптимист, той пише: „Когато имаме светоглед, основан на факти, можем да видим, че светът не е толкова лош, колкото изглежда – и можем да видим какво трябва да направим, за да продължим да го правим по-добър“.
.
„Хъс: силата на отдадеността и постоянството“ („Изток-Запад“, 2021) – Анджела Дъкуърт (превод: Ина Димитрова)
Дъкуърт излага своята теория защо естествено талантливите хора често не успяват да достигнат своя потенциал, докато други далеч по-малко надарени хора продължават да постигат невероятни неща.
.
„Фигури“ („Колибри“, 2020) – Мария Попова (превод: Паулина Мичева)
Мария Попова, която стои зад Brain Pickings, проследява връзките между учени, художници и писатели в изключително оригинално проучване за живота, любовта и творчеството.
.
„Времеубежище“ („Жанет 45“, 2020) – Георги Господинов
„Времеубежище“ ни запраща в мъртвото пространство между носталгията по миналото и страха от бъдещето. Особено подходяща за странните времена, през които минаваме в момента.
.
Poor Economics: A Radical Rethinking of the Way to Fight Global Poverty (2011) – Abhijit V. Banerjee and Esther Duflo
Тази книга не предлага просто едностранно виждане за това как да се преборим с глобалната бедност, а по-скоро гледните точки от двете страни на дебата за чуждестранна помощ. Тя също така дава примери за различни организации, които са се занимавали с намаляване на бедността както в малки, така и в големи мащаби.
.
Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men (2019) – Caroline Criado Perez
Дори с напредъка, който жените постигат през последните няколко десетилетия, Invisible Women доказва, че все още ни предстои дълъг път.
.
Under the Udala Trees (2015) – Chinelo Okparanta
Вдъхновен от фолклорите на Нигерия и войната в страната, романът Under the Udala Trees е дълбоко търсещ, мощен дебют за опасностите да живееш и да обичаш открито.
.
Purple Hibiscus (2003) – Chimamanda Ngozi Adichie
Роман от Нигерия, който е в основата на семейна драма, но и поглед към раса, политика, социални вълнения и религиозен фанатизъм. Обожавам Адичи и горещо препоръчвам всяка нейна книга. (бел.ред. – на български е издаден романът „Американа“ на Чимаманда Нгози Адичи в превод на Бистра Андреева)
.
Homegoing (2016) – Yaa Gyasi
Homegoing е много уверен дебютен роман, който предлага невероятен и ужасяващ поглед към историята, колониализма и робството в Гана и Америка в продължение на 250 години.
.
Unbowed: A Memoir (2006) – Wangari Maathai
Уангари Маатай беше кенийски екологичен и политически активист. През 2004 г. става първата африканка носител на Нобелова награда за мир, която тя получава за „своя принос за устойчиво развитие, демокрация и мир“. Нейният мемоар е вдъхновяваща история за това, което Маатай успя да постигне с постоянство и въображение.
Заглавна снимка на Росица Заимова: Личен архив
Искате още книжни препоръки? Тогава се запознайте с част от любимите книги на Боряна Кръстева, Роси Георгиева, Теодора Димитрова, Александър Куманов, Стела Джелепова, Красимир Спасов, Иванка Могилска, Златимир Йочев, Веселина Седларска, Ерик Уайнър, Костадин Николов, Мария Енчева, Невена Дишлиева-Кръстева, Милица Мирчева, Мая Цанева, Виктория Радославова, Любомир Гиздов, Пламена Илчева, Ангел Георгиев, Кристина Петрова, Диляна Денева, Деница Райкова и Даниела Марчева.
„Книгите, които препоръчвам“ е авторска поредица, в която представям любимите книги на хора от различни сфери. Ако идеята ми ви харесва, можете да ми препоръчате хора с интересни занимания, които обичат да четат и биха споделили любимите си книги в рамките на поредицата ми, като ми пишете на dani@danipenev.net.