Кристина Петрова е редактор в изд. „Асеневци“ и графичен дизайнер на свободна практика.
Родена и израснала в Русе, Кристина завършва гимназия с немски език и после придобива бакалавърска степеп по „Книгоиздаване“ от СУ „Св. Климент Охридски“.
Заобиколена е от книги от първата година на следването си, тъй като постъпва на работа в книжарница. Присъединява се към екипа на изд. „Асеневци“ през лятото на 2017 г., когато все още е студентка. Започва като страньор, но с времето ѝ поверяват и отговорности, свързани с разширяване на издателското портфолио, маркетинг и графичен дизайн.
Сред любимите ѝ книги, по чието издаване е работила досега, са „Анна Карима. Колекция разкази“ и „Фалшиви показания“ на Т. Крисчън Милър и Кен Армстронг.
.
10 любими книги на Кристина
Уточнение: За всички книги е посочена годината на публикуване на съответното издание, на изданието, посочено от госта в поредицата ми, или на оригиналното издание.
.
„Яростно в скръбта“ („Сиела“, 2014) – Иван Бързаков
Едно от най-запомнящите за мен сблъсквания с българската поезия! Бързаков по неповторим начин улавя и вплита в няколко стиха болката по неизбежната раздяла с родината и трагедията, която може да съпровожда живота.
Личността на Бързаков е не по-малко интересна от неговите творби. През 70-те той преплува Адриатическо море, стига до Италия и осъществява целта си да емигрира в САЩ, където стремглаво се развива като педагог със световни признания.
.
„Тайният живот на дъжда“ („Сиела“, 2012) – Венцеслав Константинов
За някои Венцеслав Константинов остана известен като виден преводач и есеист, но аз винаги ще го помня и с дръзките му, дълбоки и искрени признания, създавани под формата на афоризми.
.
„Сияние на жена“ („Леге Артис“, 2014) – Ромен Гари (превод: Зорница Китинска)
„Сияние на жена“ беше първата ми среща с вече любимия ми Ромен.
Гари играе истински танц с думите и с привидна лекота говори за нещастието, загубата и самотата, но все пак го прави някак иронично – вдъхвайки ни утеха и едновременно отнемащ ни малко по малко надеждата.
.
„Портретът на Дориан Грей“ („Кибеа“, 2011) – Оскар Уайлд (превод: Красимира Тодорова)
Уайлд никога не разочарова, а „Портретът на Дориан Грей“ може да задейства едновременно най-хубавото и най-лошото в главата на читателя.
Книга, която може да се чете няколко пъти, всеки път с нови дълбочини на смисъла.
.
„Метаморфозата“ („Фама“, 2018) – Франц Кафка (превод: Любомир Илиев)
Класическата творба на гротескно прекрасния Кафка, която всеки трябва да интерпретира самостоятелно. „Метаморфозата“ е толкова комплексна, колкото и теориите, опитващи се да ѝ придадат нови нива на значение.
.
„Няма връщане назад“ („Обсидиан“, 2019) – Мелинда Гейтс (превод: Надежда Розова)
Независимо от всичко Мелинда Гейтс остава отдадена на дейността си в защита на правата на жените. Многобройните ѝ пътешествия по света с цел да помогне на най-нуждаещите се водят до написването на „Няма връщане назад“.
Книга, която облепих почти изцяло със самозалепващи се листчета и винаги държа на видно място в библиотеката си.
.
„Геният“ („Колибри“, 2016) – А. Скот Бърг (превод: Надежда Розова)
Биография на Максуел Пъркинс – редактор в „Скрибнър“, който дава шанс на Хемингуей, Улф и Фицджералд и им помага да се превърнат в легенди. Книгата проследява личния и професионалния живот на редактора, както и въвличането му в ежедневието на неговите ключови автори. Екранизацията със сигурност не беше по-малко интересна от работата на Бърг.
Препоръчителна книга за всеки, който изпитва интерес към индустрията.
.
„Маркетинг 4.0“ („Locus Publishing“, 2019) – Филип Котлър, с Хермауан Картаджая и Иуан Сетиуан (превод: Людмила Андреева)
Котлър е задължителен за всички, които искат да се развиват в сферата на рекламата.
В „Маркетинг 4.0“ на достъпен език се обяснява трансформацията, която традиционният маркетинг претърпя в модерното технологично време, и как да го разберем и прилагаме, за да постигаме целите си.
.
Typography Workbook (2004) – Timothy Samara
Рядко хората се замислят за начина, по който са изписани думите, които четат. Още по-рядко осъзнават, че четат това само защото някой е прекарал време и внимателно е подбрал подходящ начин, по който да им го представи.
При работата с текст и оформление е истинско предимство да знаеш основите на типографията. Тук те са събрани в сравнително кратък наръчник, който може да се ползва като настолна книга по темата.
.
Layout Essentials: 100 Design Principles for Using Grids (2009) – Beth Tondreau
Тази книга събира на едно място огромна част от нещата, които желаещите да се занимават с художествено оформление трябва да знаят.
Заглавна снимка на Кристина Петрова: Личен архив
Искате още книжни препоръки? Тогава се запознайте с част от любимите книги на Боряна Кръстева, Роси Георгиева, Теодора Димитрова, Александър Куманов, Стела Джелепова, Красимир Спасов, Иванка Могилска, Златимир Йочев, Веселина Седларска, Ерик Уайнър, Костадин Николов, Мария Енчева, Невена Дишлиева-Кръстева, Милица Мирчева, Мая Цанева, Виктория Радославова, Любомир Гиздов, Пламена Илчева и Ангел Георгиев.
„Книгите, които препоръчвам“ е авторска поредица, в която представям любимите книги на хора от различни сфери. Ако идеята ми ви харесва, можете да ми препоръчате хора с интересни занимания, които обичат да четат и биха споделили любимите си книги в рамките на поредицата ми, като ми пишете на dani@danipenev.net.