Ако следите блога ми, вероятно знаете, че от повече от година и половина вписвам имейл бюлетина „Седмична доза вдъхновение“.
През 2021 г. реших да надградя върху бюлетина, като публикувам по един материал в блога си, в който събирам на едно място добри новини и вдъхновяващи истории от изминалия месец, както и информация за текущи и/или предстоящи инициативи, събития и конкурси.
Ето порцията добри новини, вдъхновяващи истории и храна за размисъл, която приготвих за вас за януари 2022 г.:
.
Образование, науки и технологии
- Средната учителска заплата в България ще се увеличи с около 12% от април 2022 г. Така тя ще достигне 125% от средното възнаграждение в страната. Министерството на образованието и науката (МОН) съобщава, че точният ѝ размер ще бъде обсъден със социалните партньори и записан в наредба на министъра. Увеличението на учителските заплати е част от мерките за подобряване на качеството, инфраструктурата и достъпа до образование, заложени в законопроекта за държавния бюджет за 2022 г.
- Официалният правописен речник на българския език става дигитален. Речникът ще бъде част от онлайн платформа за езикови ресурси и проверка на правопис, правоговор и граматика, която предстои да бъде разработена от Българската академия на науките (БАН) по поръчка на Министерството на образованието и науката (МОН). Новата платформа ще носи името БЕРОН. Предвижда се да бъде периодично надграждана както със съдържание за навлизащи нови думи в езика ни, така и с нови функционалности. Проектът трябва да приключи до края на 2023 г.
- Предизвикателствата и възможностите пред българската образователна система през 2022 г.: говори технологичният предприемач и инвеститор Светозар Георгиев.
- „Великолепната шесторка“ учители в Българското неделно училище в Истанбул.
- Над 7600 нови дарители застанаха зад УНИЦЕФ и Нова телевизия в подкрепа на децата в България покрай благотворителния спектакъл „Големите малки“. По информация на УНИЦЕФ над 5800 от тях са станали месечни дарители. Спектакълът беше излъчен по Нова телевизия на 29 януари. Всеки може да подкрепи работата на УНИЦЕФ за децата на България на dari.unicef.bg или с месечни дарения от 5 лв., като изпрати SMS с цифра 5 на номер 1021.
.
Бизнес, икономика и общество
- Българската софтуерна компания Chaos ще бъде слята с немската технологична компания Enscape. Това ще стане след придобиването на Chaos от фондовете за дялови инвестиции TA Associates и LEA Partners. В новосъздаденото дружество, което ще оперира под бранда Chaos, ще работят над 500 служители, разпределени между централата в Карлсруе (Германия) и офиси в София (България), Прага (Чехия), Токио (Япония), Сеул (Южна Корея), Лос Анджелис (САЩ) и Ню Йорк (САЩ). Новата компания ще се ръководи от Петър Митев, съосновател и главен изпълнителен директор на Chaos, и Кристиян Ланг, главен изпълнителен директор на Enscape. Сделката, чийто финансови параметри не се съобщават, подлежи на регулаторно одобрение и се очаква да бъде завършена през първото тримесечие на годината.
- Част от плановете за електронно управление в България: лични карти с чипове с цел по-лесен достъп до здравна и друга информация, електронни регистри и без стикери, талончета и печати.
- Зара Ръдърфорд стана най-младата жена, обиколила сама света със самолет, а брат ѝ вече се готви да подобри нейния рекорд. 19-годишната авиаторка, която по-рано този месец мина и през България, започна своето пътешествие от Белгия през август 2021 г. и го завърши на 20 януари. Чрез смелото си начинание тя се надява да даде кураж на момичетата и младите жени да преследват мечтите си и да градят кариера в областта на авиацията, науката, технологиите, инженерството и математиката. Околосветската обиколка на Зара Ръдърфорд се осъществи с финансовата подкрепа на българския предприемач Димитър Димитров. От публикация на Димитров във Facebook от 20 януари става ясно, че 16-годишният брат на Зара ще се опита да подобри рекорда на сестра си – отново с финансовата подкрепа на българина. Очаква се той да започне своята околосветска обиколка от София през март. Идеята на момчето е чрез тази своя инициатива да насочи вниманието на хората по света към умни млади момичета и момчета, които са изобретили или създали полезни неща.
- Любомила Йорданова е сред лидерите от Европа, селектирани за участие в шестмесечната програма за лидерско развитие и гражданска ангажираност на Фондация „Обама“. Йорданова е социален предпримеач в областта на борбата с климатичните промени. Тя е съосновател и изпълнителен директор на базираната в Берлин стартираща компания Plan A и съосновател на Greentech Alliance.
- Plastic free life – пластмасата ви никога не е била по-изплашена.
- Запознайте се с резултатите от миграционното проучване на Сдружение „Тук-Там“ за нагласите на българите по света, обхващащо над 2300 наши сънародници в 80 държави.
- Над 1 600 000 лв. са дарени чрез дарителската платформа DMS през 2021 г. От публикуваната информация става ясно, че редовните дарители със SMS абонамент вече надхвърлят 22 000, като те са дарили над 600 000 лв. през 2021 г. Нараснало е и онлайн дарителството, което достига 1/3 от общите дарения. DMS съществува в България от 2007 г. и дава възможност на дарителите да подкрепят каузи на организации и институции, както и лечението на хора, непокрито от държавата. С DMS може да се дарява чрез различни канали – със SMS (еднократно или чрез месечно дарение, онлайн с карта, през ePay или с банков превод.
- Конкурс за финансиране на проекти за развитие на селски туризъм в Северна България. Конкурсът се организира от Фондация „Америка за България“ в партньорство с Посолството на Италия, Италианската търговска агенция и други организации. Одобрените проекти ще получат финансиране до 25 000 лв. за дейности, които привличат туристи и развиват местните икономики, като посещения и престой с преживявания във ферми, кулинарни и занаятчийски турове, демонстрации за правене на храни, организиране на регулярни фермерски пазари с местни продукти и др. Поканата е отворена към кандидати от цялата страна, но предложените туристически продукти и преживявания трябва да се предлагат на територията на поне една от следните области в Северна България: Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Шумен, Силистра и Добрич. Краен срок за кандидатстване: 15 февруари.
- Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив изработват безвъзмездно перуки за онкоболни жени.
- Мария Озтюрк: живеещата в Истанбул българка, която прославя страната ни със захарното си изкуство
- София – красива в чуждите очи: грък снима София и издава албум.
.
Култура и медии
- За нуждата от отговорни медии, добри новини и журналистика на решенията. Апокалипсисът настъпва всеки ден. По няколко пъти. Включително в събота и неделя и по празниците. Апокалипсисът настъпва под формата на потоп от новини за всякакви ужаси, безчинства и зрелища или във вид на коментари и анализи на тези събития. Тези новини и коментари с отрицателен заряд съпътстват ежедневието ни от години, но това не означава, че е редно да продължават да го правят и в бъдеще. От нас зависи да си напомняме, че това, което кърви, е важна част от света, в който живеем, но в никакъв случай не е единствената или най-важна част от него. Колкото по-качествена е медийната и информационна среда в страната ни, толкова по-смислен, приятен и вдъхновяващ би бил животът ни – поотделно и като общество. А качеството на тази среда зависи от закона за търсенето и предлагането в съчетание със здравословно любопитство, лична отговорност, осъзнат избор и стремеж към конструктивност от страна на всеки от нас.
- Малка част от най-интригуващите книги, които предстои да се появят на българския пазар през 2022 г. Освен този списък можете да разгледате и акцентите в книжните планове на издателства като „Сиела“, „Софтпрес“ и „Кръг“.
- „Предложение към издателите“: нова рубрика на „Библиотеката“. Екипът на предаването, което се излъчва всяка неделя от 16:00 ч. по Българската национална телевизия (БНТ), периодично ще насочва вниманието на издателите и зрителите към интересни книги, които не са преведени на български език.
- Полската писателка Олга Токарчук, носителка на Нобеловата награда за литература за 2018 г., ще гостува в България. Токарчук ще бъде първият почетен гост в новия формат „Литературни срещи“, който Фондация „Прочети София“ ще стартира през април тази година. Тя ще се срещне с българската публика на 10 и 11 юни в София.
- Раздадоха наградите „Достойните българи“ на хора, които са се отличили в своята област, променят средата около себе си и добротворстват. Сред отличените са златните ни медалисти от Олимпийските игри в Токио (ансамбъла по художествена гимнастика, боксьорката Стойка Кръстева и каратистката Ивет Горанова), четвъртокласниците Иван Фарфаров и Тимолеон Велкопулис, които продават домашна лимонада и с парите помагат на дете с двигателни затруднения, и пожарникарят Давид Гълъбов, спасил две малки близначета при пожар в жилищен блок в Благоевград, и др. Гълъбов получава отличието „Достойните българи“ за втори път.
- Българският Forbes обяви имената на селектираните в новото издание на инициативата „30 под 30“. Отличени са българи до 30-годишна възраст с изявени лидерски качества и успехи в една от следните 5 области: бизнес; социално предприемачество; наука, технологии и здравеопазване; култура, изкуство и медии; и спорт. Организаторите отбелязват, че през тази година отличените са повече от обичайното (33-ма) поради наличието на хора с еднакъв брой точки според преценката на журито.
- Две българки попаднаха в списъка Forbes 50 Over 50 за Европа, Близкия изток и Африка. Сред предприемачите, лидерите в бизнеса и политиката и учените над 50 г. от Европа, Близкия изток и Африка, включени в списъка, са физикът математик Ана Пройкова и Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ).
- „Етър“ е първият български музей, носител на международната награда „Жива“. В рамките на форума, посветен на културното наследство и музейното дело в славянските държави, Етнографски музей на открито „Етър“ (Габрово) спечели наградата „Най-добър обект на културното наследство“. Наградата „Музей на годината“ получи Музеят на дърворезбата от Кониц (Босна и Херцеговина). Наградите се връчват от Фондация „Форум на славянските култури“ (FSK) в сътрудничество с Министерство на културата и медиите на Република Сърбия и сръбски партньорски институции.
- Проектът „Ето къде си“ на Михаил Михайлов ще представлява България в 59-тото издание на Венецианското биенале за изкуство, което ще се проведе през тази година. В конкурса са били подадени общо 17 проектни предложения. От Министерството на културата съобщават, че „Ето къде си“ включва рисунки, инсталация и пърформанс, изработени специално за мястото, отредено за българското участие в престижния форум.
- Националният филмов център (НФЦ) ще подкрепи финансово 49 проекта за игрални филми и написване на сценарий. От подадените над 100 проекта Националната художествена комисия по игрално кино е одобрила за финансиране 14 пълнометражни филма, 3 дебюта на режисьори, 14 късометражни филма и 18 проекта за написване на сценарий.
- Джон Малкович ще поставя в Народен театър „Иван Вазов“. Новината е съобщил Мариус Донкин, ръководител на най-голямата ни трупа, в рамките на парламентарната комисия по културата и медиите. Очаква се американският актьор, продуцент и режисьор от хърватски произход да се присъедини към екипа на Народния театър през 2024 г. През годините Малкович е номиниран за „Оскар“, „Златен глобус“ и други награди.
- Творецът без име, който създава уникални портрети в поп-арт стил на личности от българската история. Чрез таланта си художникът, който крие лицето си, насочва вниманието ни към личности като Васил Левски и Георги Раковски. Започва да работи по портрет на Апостола, след като вижда негов портрет, изхвърлен на боклука. Рисувал е лика на Левски с къртач върху стена, изгражда образа му и с клавиши от компютърни клавиатури. След няколко портрета на Левски артистът преминава към представянето на Раковски, а в момента работи по светеща картина на Христо Ботев. Успоредно с това се учи да рисува с чук върху стъкло, за да може един ден да представи портрет на някоя историческа личност, направен и по този начин.
- Феновете на „Стани богат“ вече могат да тестват знанията си онлайн. Виртуалната версия на играта е достъпна отвсякъде чрез десктоп или мобилно устройство. Участниците имат право да играят неограничен брой пъти без регистрация, за да проверят кое е най-високото ниво, до което могат да достигнат. Както и в телевизионната игра, която се излъчва по bTV всеки делничен ден от 18:00 ч., в онлайн версията има 15 въпроса и три жокера. От медията посочват, че въпросите са от предишни издания на предаването, които не са били задавани в ефир. Участниците разполагат с 60 секунди за отговор на въпрос.
.
Спорт
- Станимир Беломъжев със сребърен медал от Европейското първенство по ски ориентиране. Българинът се нареди втори на дългата дистанция в състезанието, което се проведе в Чепеларе. Златния медал завоюва норвежецът Йорген Баклид, а бронзът остана за Андрей Ламов от Русия. Беломъжев е носител на редица медали от състезания за юноши, младежи и мъже, като най-големият му успех е първото място на Световното първенство за мъже през 2017 г., което се провежда в Красноярск, Русия. Следващото състезание за него ще е Световното първенство във Финландия през март.
- Рафаел Надал спечели Откритото първенство на Австралия и стана тенисистът с най-много титли от турнири от Големия шлем. Испанецът завоюва 21-та си титла от Големия шлем, след като на финала в Мелбърн победи Даниил Медведев с 2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 7:5. Двубоят продължи 5 часа и 24 минути. Освен че спечели втора титла от Откритото първенство на Австралия и рекордна титла от Големия шлем, Надал стана и четвъртият тенисист в историята, печелил поне по 2 пъти всеки от четирите големи турнира (Откритите първенства на Австралия, Франция и САЩ и Уимбълдън). След триумфа си в Австралия той вече има общо 90 трофея в кариерата си.
- Линдзи Вон: Важно е да говорим за психичното здраве и депресията. Линдзи Вон е американска състезателка по ски алпийски дисциплини, определяна за най-добрата скиорка за всички времена. Наскоро на английски излезе автобиографичната ѝ книга Rise: My Story. В нея тя говори по редица теми, включително психично здраве и депресия. В този материал ви представям част от размишленията на Вон по тази толкова чувствителна и важна тема. Надявам се нейните послания да подействат лечебно и обнадеждаващо на вас и/или ваши близки, приятели, колеги и познати.
.
Празници, събития и инициативи
- На 1 януари се навършиха 15 години от присъединяването на България към Европейския съюз (ЕС).
- На 27 януари отбелязахме Международния ден в памет на жертвите на Холокоста. На 27 януари 1945 г. Червената армия освобождава нацисткия концентрационен лагер Аушвиц-Биркенау в окупирана Полша. Сред оцелелите от това страховито място е и Едит Егер, която имах честта да интервюирам през миналата година, след като преди това преведох втората ѝ книга – „Дарът“. На български е издадена е първата книга на Егер – „Изборът“.
.
Разни
- Тео Ушев нарисува очите на лекарите от Военномедицинска академия (ВМА), където той се възстановява от ковид. Живеещият в Канада аниматор и режисьор, който посрещна празниците с ковид в болницата, решил да нарисува тези „тревожни, но светещи, изпълнени с доброта и грижа очи“ в знак на признателност към труда на медицинските работници. „Дано ги разпозная някой ден на улицата, когато ги срещна. Затова си позволих да ги нарисувам, за да ги помня“, пише Ушев в своя пост по темата във Facebook.
- „Книга на утехата“ за епохата на тревожността.
- Книгите, които препоръчвам: Сибилла Шекерджийска-Бенатова.
- Петър Нефтелимов: когато духът е по-силен от тялото.
- Красота без граници: историята на Виктория Салседо от Еквадор, която показва, че ограниченията невинаги ограничават мечтите.
- Цветелина Фъртункова: повелителката на българските книги зад граница.
- „Свободна практика“: ако си добър, няма кой да ти вземе хляба.