Ако следите блога ми, вероятно знаете, че от повече от година вписвам имейл бюлетина „Седмична доза вдъхновение“.
По-рано тази година реших да надградя върху бюлетина, като публикувам по един материал в блога си, в който събирам на едно място добри новини и вдъхновяващи истории от изминалия месец, както и информация за предстоящи инициативи, събития и конкурси.
Ето порцията добри новини, вдъхновяващи истории и храна за размисъл, която приготвих за вас за месец октомври:
.
Образование и наука
- Веселин Тодоров е носителят на голямата награда „Джон Атанасов“ за 2021 г. Лауреатът на наградата, която се връчва от президента на Република България, е доцент по информатика и компютърни науки в Института по математика и информатика на Българската академия на науките (БАН). В тазгодишното издание на инициативата са отличени още 10 българи.
- Обявиха имената на тазгодишните носители на Нобелова награда за 2021 г. Ето кои са отличените: Нобелова награда за физиология или медицина – Дейвид Джулиъс (САЩ) и Ардем Патапутиян (САЩ/Ливан); Нобелова награда за физика – Шукуро Манабе (САЩ), Клаус Хаселман (Германия) и Джорджо Паризи (Италия); Нобелова награда за химия – Бенямин Лист (Германия) и Дейвид Макмилън (САЩ); Нобелова награда за литература – Абдулразак Гурна (Танзания/Великобритания); Нобелова награда за мир – Мария Реса (журналистка от Филипините) и Дмитрий Муратов (журналист от Русия); Нобелова награда за икономика – Дейвид Кард (Канада), Джошуа Д. Ангрист (САЩ) и Гуидо У. Имбенс (Нидерландия).
- УНИЦЕФ България с национална кампания в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите под мотото „Отвъд усмивките. Как си всъщност?“. Целта на кампанията, която УНИЦЕФ България стартира в Световния ден на психичното здраве (10 октомври), е да повиши информираността за важността на психичното здраве, да разчупи стигмата около тази тема в обществото и да спомогне за справянето с проблема чрез създаване на онлайн платформа за самостоятелна грижа за психичното здраве. В платформата ще бъде събрана информация от професионалисти за най-честите психични състояния като депресия, тревожност, самонараняване и суицидно поведение, хранителни разстройства, тормоз, стрес и др., както и инструменти за самопомощ като съвети за управление и облекчаване на стреса, преодоляване на лошото настроение и тревожността, справяне със самотата, изграждане на здрави връзки, техники за дишане и релаксация. Младежите ще открият и разкази на свои връстници, които ще им помогнат да осъзнаят колко е важно да потърсят помощ и ще им покажат как могат да се погрижат за психичното си здраве чрез занимания, свързани с изкуство, спорт, музика, доброволчество и др. В платформата ще бъдат събрани и контакти на вече съществуващи услуги за подкрепа, към които подрастващите могат да се обърнат за помощ. Желаещите да подкрепят създаването на платформата могат да дарят средства към УНИЦЕФ на dari.unicef.bg, посредством месечно дарение чрез SMS или чрез дарение по банков бът.
- „Българче“: историята на неделното училище в Обединените арабски емирства (ОАЕ), което съхранява обичта към България.
.
Бизнес, икономика и общество
- Българската технологична компания Chaos получи награда „Еми“. Компанията, която е основана преди повече от 20 години в София и която днес има офиси също в Лос Анджелис, Сеул и Токио, е отличена за продукта си V-Ray, допринесъл за усъвършенстването на 3D визуализацията в киното. През 2017 г. Chaos печели „Оскар“ за същата технология.
- В Благоевград откриха завод за производство на високотехнологични протези и бионични импланти. Инвестицията е на немската компания за медицинска техника Ottobock. В завода вече работят 225 дши, като в бъдеще компанията планира да създаде още няколко десетки работни места.
- В столичния район „Овча купел“ ще бъде изграден модерен медицински детски комплекс. Комплексът, който се очаква да отвори врати в края на 2023 г. към съществуващия Медицински център „Здраве“, ще включва детска болница с болнични стаи, лекарски кабинети, манипулационни за еднодневна хирургия и лаборатория, дневен стационар, чакални и зала за курсове за родители. Центърът ще сигурява безплатни медицински, психологични и логопедични грижи за деца в неравностойно положение, както и обучение на приемни родители. Предвижда се и изграждането на парк, който ще бъде дарен на общината, за да се ползва от всички граждани. Очакваната инвестиция в проекта е 1,9 млн. лв.
- Откриха първия кариерен център за хора с различни възможности в София. „JAMBA – хъб на възможностите“ предлага адаптирано и достъпно пространство за различни видове обучения. Центърът се реализира по инициатива на неправителствената организация JAMBA, зад която стоят две от героините на книгата ми „Хората, които променят България“ – Йоана Колева и Ива Цолова.
- Каузи.Бг: нова платформа в подкрепа на дарителството в България. Идеята на проекта е да популяризира смислени и доказали се във времето каузи, да позволява на всеки да подкрепи каузата, в която вярва, и да гарантира по прозрачен начин, че 100% от дарените пари ще достигат до каузите, към които са насочени. Платформата е създадена по инициатива на Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“.
- В Габрово ще бъде поставена вендинг машина за изкупуване на пластмасови бутилки PET и алуминиеви кенчета CANS. Община Габрово обяви обществена поръчка за доставката на такъв автомат, който ще бъде първият по рода си у нас. Сред изискванията във връзка с обществената поръчка са доставка, инсталиране и сервизна поддръжка на фабрично нов автомат за обратно приемане/изкупуване на отпадъчни бутилки и кенчета и обучение за работа с машината и обслужването ѝ. Крайният срок за получаване на оферти за участие в обществената поръчка изтече на 1 ноември 2021 г.
- Българската „Ламя“: хем стилна, хем еко.
- Как да превключим на живот с по-малко пластмаса?
.
Култура и медии
- Георги Господинов спечели най-престижната италианска награда за литература. Българският писател получи наградата „Премио Стрега Еуропео“ за романа си „Времеубежище“. Той е първият българин, удостоен с тази награда. „Времеубежище“ излезе в Италия през юни в превод на Джузепе Дел Агата, който също е отличен за работата си по превода на романа.
- Писателката Юлия Спиридонова и художничката Капка Кънева са българските представители сред номинираните за Мемориалната награда „Астрид Линдгрен“ за 2022 г. Двете български попаднаха в списъка с номинираните писатели, илюстратори и организации, който включва 282 кандидати от 71 страни. Мемориалната награда „Астрид Линдгрен“ е учредена от правителството на Швеция през 2002 г. и е най-голямата в областта на детско-юношеската литература. Жури от експерти избира лауреата/лауреатите сред кандидатурите, номинирани от институции и организации от цял свят. Номиниращата организация от България е Фондация „Детски книги“. Следващият лауреат на наградата ще стане ясен на 22 март 2022 г.
- На Перперикон е открит погребален комплекс от осем ротонди, напомнящ на подобен комплекс в столицата на Римската империя. По думите на проф. Николай Овчаров некрополът е датиран най-общо в III-VI век и има еквивалент единствено във Вечния град.
- Регионален исторически музей – София вече предлага виртуална обиколка на постоянната си експозиция. С помощта на технология за 3D заснемане с камера са заснети осемте зали от постоянната експозиция, които представят експонати, обхващащи период от над 8000 години. Във всяка от тематичните зали може да бъде намерена допълнителна информация за съответния период и интересни факти за някои от експонатите в нея.
- Улица в Италия вече носи името на Васил Левски. Улицата се намира в Община Болгаре, близо до град Бергамо в Северна Италия. Инициативата за именуването на ул. „Васил Левски“ е на Таня Димитрова, генерален консул на България в Милано.
- Книгата „Как ще оцените живота си?“ на Клейтън М. Кристенсен, Джеймс Олуърт и Карън Дилън излезе на български език в мой превод. В книгата Кристенсен и съавторите му Джеймс Олуърт и Карън Дилън разглеждат три основни въпроса: (1) Как мога да съм сигурен, че ще намеря удовлетворение в кариерата си?, (2) Как мога да съм сигурен, че личните ми взаимоотношения ще се превърнат в траен източник на щастие? и (3) Как да избегна опасността да компрометирам почтеността си? Авторите не дават готови отговори на тези въпроси, нито доказана формула за щастие и успех. Изложените теории ще ви помогнат сами да намерите отправната точка към живота, към който се стремите. Както и да вземете онези решения, които ще доведат до категоричен и удовлетворяващ отговор на въпроса „Как бихте оценили живота си?“. В това интервю споделям впечатленията си за книгата „Как ще оцените живота си?“, както и за работата ми по нейния превод.
- BLINFO: нова платформа, фокусирана върху проблемите, пред които са изправени хората с нарушено зрение и хората с увреждания като цяло, и възможните им решения.
.
Спорт
- Боряна Калейн с 5 златни медала на турнира по художествена гимнастика Challenge Cup в Клуж Напока, Румъния. Българската националка спечели титлите на обръч, топка, бухалки и лента, както и в многобоя.
- Биляна Дудова спечели световната титла по борба в категория до 59 кг. Дудова, която е само на 24 г., а вече е носител на четири европейски титли, спечели първото място на световното първенство в Осло след победа с 6:4 срещу японката Акие Ханай.
- Български футболист попадна в тазгодишното издание на класацията за 60-те най-големи таланти в света на английскто издание The Guardian. Никола Илиев е юноша на Ботев (Пловдив), но от лятото на миналата година е част от школата на италианския Интер (Милано).
- Мирослав Спасов и Милица Мирчева с най-добър резултат сред българските участници в Маратона на София. Мирослав Спасов завърши на пето място в общото класиране при мъжете с време 2 ч 27 мин 17 сек, а Милица Мирчева се класира на второ място в общото класиране при жените с време 2 ч 35 мин 3 сек – само една секунда под националния рекорд на Галина Горанова от 1996 г. в Хюстън. Титлите при мъжете и при жените в тазгодишния Маратон на София спечелиха съответно Дънкан Коеч (Кения) с време 2 ч 15 мин 47 сек и Ердал Тубай (Турция) с време 2 ч 34 мин 30 сек.
.
Разни
- Едит Егер: Можем да открием светлината и на най-мрачното място. Дори в Аушвиц. Един от най-специалните моменти за мен от изминалото лято е интервюто, което проведох с Едит Егер – оцелялата от Холокоста психоложка и авторка на книгите „Изборът“ и „Дарът“, втората от които преведох по-рано тази година. В разговора ни Егер сподели мъдростта си за силата на личния избор и личната отговорност, свободата, надеждата, прошката, борбата със страха и необходимостта да подлагаме под съмнение както действията на авторитетите, така и собствените си разбирания и убеждения.
- 28 години – 28 причини да съм благодарен. На 13 октомври прибавих още една година към житейския си опит. Двайсет и осмият ми рожден ден ми даде повод да се замисля за съвкупността от фактори, хора, събития и преживявания, отговорни за всички хубави емоции, които съм изпитвал досега. Така се роди списъкът ми 28 години – 28 причини да съм благодарен. Споделям този списък с надеждата, че макар и много личен, той ще ви подтикне да си дадете сметка за всички хубави хора, събития и преживявания във вашия живот.
- „Гладни сърца“: животът подсказва, Веселина Седларска разказва.
- Зайон Кларк: атлетът, роден с половин тяло, който демонстрира необятната сила на човешкия дух.
- Лечебницата за домашни любимци на проф. д-р Васил Манов.
- Детски книги и карти, които развиват ума и завладяват сърцето.
- Запознайте се с 81-годишния Ник Гарднър, който си е поставил за цел да изкачи всички 282 върха над 3000 фута (малко над 900 метра) в Шотландия с благотворителна цел.
- Естония – една от най-дигитализираните държави в света: Говори инициаторът на мащабната дигитализация на балтийската страна.
.