Ако следите блога ми, вероятно знаете, че от малко повече от година вписвам имейл бюлетина „Седмична доза вдъхновение“.
Наскоро реших да надградя върху бюлетина, като всеки месец публикувам по един материал в блога си, в който събирам на едно място добри новини и вдъхновяващи истории от изминалите 30 (или 31) дни.
Ето порцията добри новини, вдъхновяващи истории и храна за размисъл, която приготвих за вас за месец август:
.
Олимпийски игри
- България влезе в топ 30 на класирането по медали на Олимпиийските игри в Токио. По брой златни медали игрите в японската столица са най-успешните за България от Сидни 2000 насам (5 златни медала), а по общ брой спечелени медали тазгодишните игри са най-успешните за страната от Атина 2004 (12 медала).
- Българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели олимпийската титла в многобоя. Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова донесоха първи олимпийски златен медал за страната ни в този спорт. До този момент ансамбалът ни имаше 1 сребърен медал (Атланта 1996) и 2 бронзови медала (Атина 2004 и Рио де Жанейро 2016). България има и 1 сребърен медал в индивидуалната надпревара, спечелен от Адриана Дунавска на Олимпийските игри в Сеул през 1988 г.
- Ивет Горанова триумфира в първия олимпийски турнир по карате. Каратеката, която е само на 21 г., спечели златото в категория до 55 кг и вече мисли за Световното първенство през ноември.
- Стойка Кръстева спечели олимпийския турнир по бокс в категория до 51 кг. Боксьорката се оттегли от ринга в края на 2018 г., но след почивка и разговори с ръководството на федерацията размисли и се завърна на голямата сцена. С триумфа си в Токио тя донесе първо злато за българския женски бокс в историята.
- Българският рефер Георги Кабаков ръководи един от двата полуфинала на олимпийския футболен турнир при мъжете. Пловдивчанинът ръководи полуфинала между Мексико и Бразилия, който се проведе на 3 август. Негови асистенти бяха Мартин Маргаритов и Диян Вълков. В Токио българската съдийска бригада ръководи още два мача: Аржентина – Египет и Южна Корея – Хондурас.
- Ружди Ружди и Християн Стоянов спечелиха сребърни медали на Параолимпийските игри в Токио. Ружди завърши на второ място в тласкането на гюле в категория F55, а Стоянов – в бягането на 1500 м в клас Т46.
.
Още спорт
- Николай Русев е световен шампион в спортното катерене при юношите. Русев завоюва титлата в дисциплината боулдър във възрастовата група 14-15 г. на първенството във Воронеж, Русия.
- Изабела Янкова спечели световната титла в планинското колоездене при девойките в дисциплината спускане. Седемнайсетгодишната състезателка триумфира на шампионата във Вал ди Соле, Италия.
- Шестгодишният Велислав Захариев е вицешампион по шах на Европейския съюз за деца до 8 г. Захариев спечели 8 от 9 партии на първенството, което се проведе в Мюрек, Австрия. Второто място в ЕС е пореден успех за Велислав, който въпреки крехката си възраст вече е спечелил 10 купи и 27 медала от турнири у нас и в чужбина и е двукратен шампион на България.
- Българският национален отбор по волейбол за жени достигна до осминафиналите на Европейското първенство след 4 победи от 5 мача пред родна публика. В груповата фаза на турнира родните волейболистки победиха Гърция, Испания, Чехия и Полша и загубиха от Германия. За съжаление, те отпаднаха на осминафиналите след драматична загуба от Швеция. Всички мачове на българския отбор се играха в Пловдив. Освен Пловдив домакини на Европейското първенство по волейбол за жени са още три града – Белград (Сърбия), Задар (Хърватия) и Клуж-Напока (Румъния).
- Симона Петкова ще играе в швейцарския футболен клуб „Йънг Бойс“. Родената в Габрово футболистка, която е част от женския национален отбор на България по футбол, пристига в Берн от друг швейцарски отбор – „Лугано“. „Йънг Бойс“ завърши на трето място през миналия сезон в швейцарското първенство за жени.
.
Култура
- Георги Господинов е отличен с награда „Цинклар“ за майстор на късия разказ, връчвана от Асоциацията на датските писатели. Отличието, което носи името на датския писател Фин Цинклар, се връчва на всеки две години на световни и датски писатели за приноса им в жанра на разказа. Носителят на наградата се избира от жури, съставено от датски писатели и критици.
- Теодор Ушев с почетен медал „Сезар“ за късометражната си анимация „Физика на тъгата“ по едноименния роман на Георги Господинов. Филмът на живеещия в Канада аниматор и режисьор е селектиран в програма „Златни нощи“ на Френската филмова академия и собствениците на киносалони във Франция. През 2018 г. Ушев бе отличен със „Сезар“ за „Сляпата Вайша“, отново адаптация по произведение на Господинов.
- Трима изявени културни дейци бяха удостоени с Почетния знак на президента. Отличието получиха телевизионната режисьорка Иванка Антонова, народната певица Олга Борисова и танцьорът и хореограф Димитър Манов.
- В Созопол откриха Празници на изкуствата „Аполония“ 2021. Ето програмата на 37-мото издание на фестивала, което ще продължи до 6 септември.
- Във Варна стартира 21-то Международно биенале на графиката. Експозицията в Галерията за графично изкуство в града включва 471 графики на автори от България, както и от страни като Япония, Китай, Индия, Полша, Сърбия, Северна Македония, Бразилия, Перу, Мексико, Виетнам, Киргизстан и др. Сред победителите в тазгодишното биенале е и българинът Васил Колев, отличен със специалната награда на журито. Експозицията е отворена за посетители до края на септември.
- Книгите, които препоръчвам: Говори преводачката и журналистка Нева Мичева.
.
Образование и наука
- Български учен от Института по астрономия „Макс Планк“ в Германия с принос за ново откритие в областта на екзопланетите. Д-р Трифон Трифонов, който е възпитаник на Катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, и екип от негови колеги от Германия, Чили и САЩ са регистрирали нова екзопланетна система, състояща се от две планети около звездата TOI-2202. Двете планети са аналог на газовите гиганти Юпитер и Сатурн, но се намират изключително близо до своята звезда.
- 29 зрелостници от 20 училища в страната ще получат национална диплома за отличен успех. Най-много пълни отличници – шестима – има Първа езикова гимназия във Варна, а след нея се нарежда Частна профилирана гимназия „АК-Аркус“ във Велико Търново с трима носители на националната награда.
- Студенти от 8 професионални направления и 18 защитени специалности ще се обучават безплатно. Обучаващите се в тези направления и специалности ще бъдат освободени от такси, тъй като в тези области се очаква да има най-висок бъдещ недостиг на специалисти на пазара на труда у нас. Информация за направленията и специалностите, обхванати от тази мярка, можете да намерите в сайта на Министерство на образованието и науката (МОН).
.
Бизнес и икономика
- Високотехнологична инженерингова група ще инвестира 20 млн. евро в разширяване на производствените си мощности за металорежещи и специални инструменти в Габрово. „Цератицит“ планира да разкрие 100 нови работни места и да построи нова модерна производствена база с логистичен и соларен парк за собствени нужди в града.
- В Плевен ще бъде разкрито най-голямото производство в Европа на предпазващ от алергии текстил. Инвестицията в предприятието, което е на площ от 6000 кв.м., е на немската компания Allergo Healthcare. Компанията вече набира служители за няколко позиции: ръководител производство, шивачи/шивачки, техници/домакини, специалисти склад/логистика и офис специалисти.
- Централна гара София се превръща в модерен пътнически интермодален терминал. Според информацията, публикувана в сайта на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, до 2024 г. централната гара в столицата ще бъде с обновено приемно здание, нови коловози и съвременни системи за сигнализация и телекомуникации. Предвиждат се също ремонт на 10-километровата жп линия от София до Волуяк и строителство на нови жп гари във Волуяк и Обеля, като спирката в Обеля ще прави връзка със софийското метро.
- Как двама братя превърнаха шоколадовата си страст в бизнес.
- Да създадеш издателство по време на пандемия.
- Зад „Стената“ на приключенския туризъм в България.
.
Конкурси и събития
- Предприятия могат да кандидатстват за финансова подкрепа за научноизследователски развойни проекти в размер на до 500 000 лв. Одобрените проекти ще получат безвъзмездната финансова помощ в рамките на 12-тата конкурсна сесия на Национален иновационен фонд по схемата „Подпомагане на научноизследователската и развойна дейност на предприятия и организациите за научни изследвания и разпространение на знания“. Проектите трябва да попадат в следните тематични области: 1. Информатика и ИКТ; 2. Мехатроника и чисти технологии; 3. Индустрия за здравословен живот и биотехнологии; и 4. Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии. Краен срок за кандидатстване: 10 септември (петък).
- Стипендии за 10-месечна специализация в САЩ за професионалисти от държавния и частния сектор. Стипендиантската програма „Хюбърт Х. Хъмфри“ дава възможност на изявени специалисти да повишат професионалната си квалификация. Стипендиантите получават теоретична и практическа подготовка във водещи американски университети, държавни и частни институции и компании. В сайта на Българо-американската образователна комисия за образователен обмен „Фулбрайт“ ще намерите информация за областите, в които се отпускат стипендии, изискванията към кандидатите, критериите за подбор и необходимите документи за кандидатстване. Краен срок за кандидатстване за академичната 2022/2023 г.: 10 септември (петък).
- В периода 6-12 септември в София ще се проведе Алея на книгата. Шатрите на издателствата и книготърговците, които ще участват в събитието, ще бъдат разположени на пешеходната част на бул. „Витоша“ и в парковото пространство пред НДК. Ето и културната програма на Алея на книгата.
- На 9 септември (четвъртък) предстои „Тук-Там Кошер“ 2021. Мултидисциплинарното събитие, което се организира от Сдружение „Тук-Там“, ще се проведе едновременно в Inter Expo Center и онлайн. Програмата включва лекции от професионалисти с международен опит, представяне на иновативни български продукти и сесии с техните основатели, възможности за кариерно консултиране, работилници за придобиване на нови умения и възможност за създаване на контакти с представители на български и международни компании. Регистрацията за събитието става през сайта на сдружението.
.
Разни
- Плодова радост за тялото и душата
- Бъртранд Ръсел с насоки за „Покоряване на щастието
- „Депресията ме обича“, но предпочитам да живея без нея
.