В книгата „Стоп паник атаки“ Теди Ангелова разказва за своята борба с паническото разстройство и обяснява как можем да се справим с това и други тревожни състояния. Тук споделям акценти от книгата, които се надявам да ви бъдат от помощ.
В книгата „Стоп паник атаки“ Теди Ангелова разказва за своята борба с паническото разстройство и обяснява как можем да се справим с това и други тревожни състояния. Тук споделям акценти от книгата, които се надявам да ви бъдат от помощ.
Виктория Радославова е режисьор по монтажа на редица български филми и сериали, преподавател в Нов български университет (НБУ), съосновател и председател на Фондация „Чуй ме със сърцето“ и посланик на Фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“. Тук споделям част от нейната лекция на форума TEDxVitosha на 18 февруари 2023 г.
Оливър Бъркман е британски писател и журналист, автор на три книги. Най-новата му книга, Four Thousand Weeks: Time Management for Mortals, излезе през 2021 г. През септември 2022 г. тя се появи и на български език със заглавие „4000 седмици: управление на времето за простосмъртни“ в превод на Камен Велчев. Тук представям книгата накратко и ви предлагам храна за размисъл от нея.
На 7 февруари 2023 г. с Георги Ненов, създател на подкаста „Свръхчовекът с Георги Ненов“ и герой на една от историите в „Хората, които променят България 2“, и изд. AMG Publishing посетихме ГПЧЕ „Ромен Ролан“ в Стара Загора, за да представим книгата ми. Срещата с учениците и учителите в гимназията ще има запазено място в спомените ми за дълго време.
Филмът „Майка“, вдъхновен от истинска история, тръгна по кината на 13 януари. Десет дни по-късно дойде и моят ред да го гледам. Филмът на Зорница София е прекрасен пример за творческа смелост от страна на български режисьор, който подхожда към работата си с любов и търси наистина смислените истории.
Последните дни на годината са един от редките моменти, в които можем да забавим темпото и да останем насаме със себе си достатъчно дълго, че да „чуем“ мислите си и да погледнем голямата картина на живота си. Броени часове преди 2022 година да отстъпи място на 2023 година, обръщам поглед назад в желанието ми да си направя лична равносметка на изминалите 12 месеца, по-специално – да си дам сметка, че имам много причини да съм благодарен на отиващата си година.
Андерш Хансен (1974) е шведски психиатър, лектор, телевизионен водещ и автор на няколко книги за човешкия мозък и психичното здраве. Наскоро Хансен стъпи на българския пазар с книгата „Мозък не за този свят“ („Сиела“) в превод на Евгения Кръстева. Тук споделям впечатленията си за книгата и цитати от нея.
С наближаването на края на календарната година обикновено отправяме поглед назад за равносметка. Ако ме попитате кои са акцентите в моята лична 2022 година, моментално ще ви отговоря, че много дълго време ще помня коктейла от положителни емоции, които изпитах във вечерта на 30 ноември, когато се състоя премиерата на втората част на книгата ми „Хората, които променят България“.
На 7 ноември в кино „Люмиер“ в София се състоя премиерата на „Моралът е доброто“ – документален филм за живота и дейността на Кристиан Таков. Аз го гледах два дни по-късно на същото място. И оттогава насам се надявам филмът да стигне до възможно най-много българи у нас и в чужбина, особено гимназисти, студенти и хора в началото на своя кариерен път, както и учители и училищни директори, университетски преподаватели и ректори, журналисти, активисти, юристи и представители на общински, областни и държавни институции.
В средата на април 2018 г. изпратих имейл до AMG Publishing, в който им се представих и попитах дали би имало възможност да превеждам книги от английски език за издателството. Главната редакторка ми отговори веднага и тази размяна на имейли постави началото на сътрудничество, което ми позволи да направя първи стъпки като преводач на нехудожествена литература – при това само няколко месеца по-късно.