Austin Kleon

Има книги, които очаквам да прочета с нетърпение – или защото харесвам автора, или защото разглежданите теми ме интересуват, или защото съм чувал само положителни думи за тях от хора, чиито вкусове и мнения ценя високо. Има и книги, за които не знам нищо или имам само бегла представа за какво иде реч, но веднъж озовали се на пътя ми, мигновено попадат в списъка ми с любими четива.

Творчеството на Остин Клиън, който описва себе си като писател, който рисува, попада във втората категория.

„Кради като артист: 10 неща, които никой не ти е казвал за креативността“ (AMG Publishing, 2017) се озова в ръцете ми през март тази година благодарение на колежка на предходната ми работа. Минути, след като разгърнах книгата, вече правех снимки на цитати и илюстрации, които със задоволство започнах да изпращам на братовчедка ми в Италия и на близка приятелка, която следва в Германия.

Източник: AMG Publishing

Съвсем скоро прочетох и „Покажи своето творчество: 10 начина да споделиш работата си и да бъдеш забелязан (AMG Publishing, 2018) и вече знаех: Остин Клиън е от онези творци, които притежават не само безспорен талант, но и безценното умение да вдъхновяват другите да разгърнат собствения си потенциал. Артистите като него съзнават преходността на човешкия живот и затова използват всяка минута, за да учат, изследват заобикалящия ги свят с неподправено любопитство, вършат работата си със страст, имат куража да работят по осъществяването на мечтите си и гледат на анонимните си последователи като на приятели.

Източник: AMG Publishing

„Кради като артист“ и „Покажи своето творчество“, преведени от английски от Бистра Георгиева, са книги с малко на брой страници и солиден брой практически съвети, които ще са от полза както на занимаващите се с изкуство, така и на всеки, който продължава да търси своя път в динамичния XXI век.

Отдолу обобщавам 12 ценни урока за пълноценен живот и отдаването на занимания, които ни правят финансово независими и същевременно ни носят удовлетворение, които Остин Клиън ни дава в тези две книги. Надявам се, че тези уроци, подкрепени с цитати от „Кради като артист“ и „Покажи своето творчество“, ще намерят приложение и във вашето ежедневие и ще ви подтикнат да прочетете книгите.

.

Не говори, а действай

„Манифестът е: нарисувай картината, която искаш да видиш, започни бизнеса, който искаш да управляваш, свири музиката, която искаш да слушаш, пиши книгите, които искаш да четеш, създай продуктите, които искаш да използваш – свърши работата, която искаш да видиш свършена.“

.

Научи се да понасяш удари

„Иронията е, че наистина добрата работа често изглежда сякаш свършена без усилие. Хората казват: „Как не съм се сетил?“. Те не могат да видят годините пот и кръв, които стоят зад това. Не всички ще го осъзнаят. Хората ще се отнесат с неразбиране към теб и това, което правиш. Може дори да те обидят. Свикни с това да си неразбиран, пренебрегнат или игнориран – номерът е да си прекалено зает, за да ти пука.“

.

Търси по-талантливи от теб хора

„Ако някога се озовеш в стая, в която ти си най-талантливият човек, трябва да си намериш друга стая.“

.

Избягвай прекаления комфорт

„В някакъв момент, в който можеш да го направиш, трябва да напуснеш дома си. Винаги можеш да се върнеш обратно, но трябва да напуснеш поне веднъж. На мозъка ти му е твърде удобно в ежедневната обстановка. Трябва да нарушиш комфорта му. Трябва да прекараш известно време на друго място, сред хора, които създават неща, различни от твоите. Пътуването кара света да изглежда нов, а когато светът изглежда нов, мозъкът работи по-усилено.“

.

Фокусирай се върху важното за теб

„В епохата на информационно изобилие и пренасищане онези, които продължават напред, ще бъдат хората, които знаят от какво да се откажат, за да се концентрират върху наистина важното за тях.“

.

Приеми ролята на аматьор

„Всички се ужасяваме от мисълта, че може да ни нарекат аматьори, но всъщност в наши дни именно аматьорът – ентусиастът, който си върши работата с любов […], независимо от това дали ще му донесе слава, пари или израстване в кариерата, често има предимство пред професионалиста. Тъй като имат твърде малко за губене, аматьорите са склонни да опитват всичко и да споделят резултатите. Те предприемат рискове, експериментират и следват хрумванията си. Понякога, докато вършат нещата непрофесионално, правят нови открития […] Аматьорите не се страхуват да грешат или да се излагат публично. Те са влюбени в работата си, затова не се колебаят да правят неща, които другите смятат за наивни или за пълни глупости […] Аматьорите знаят, че е по-добре да допринасяш с нещо, отколкото да не допринасяш с нищо.“

.

Търси начини, не извинения

„Всички сме заети, но разполагаме с едно и също време – 24 часа в денонощието. Хората често ме питат: „Как намирате време за всичко?“ А аз отговарям: „Търся го.“ Можете да го намерите на същото място, на което намирате и дребните си пари – в ъгълчетата и гънките.“

.

Оглеждай се за съкровища в бунището

„Гмуркането в бунището е едно от задълженията на артиста – да намира съкровища в отпадъците на другите хора, да изследва дебрите на културата, да обръща внимание на нещата, които всички останали игнорират, и да черпи вдъхновение от онова, което по някакви причини другите са изхвърлили […] Всичко, което е необходимо, за да откриете скритите съкровища, е непредубедено око, отворен ум и готовност да търсите вдъхновение на места, където другите хора няма да имат желание или възможност да отидат.“

.

Споделяй наученото

„Да обучавате не отнема стойност от това, което правите, а добавя. Когато предавате на някого другиго своите умения, привличате по-голям интерес към работата си. Хората ви чувстват по-близки, защото им позволявате да се докоснат до онова, което знаете. Най-хубавото е, че когато споделяте знанията и работата си, вие също се учите.“

.

Приеми парите като част от изкуството

„Всички казват, че творците трябва да изкарват пари, а когато го направят, същите тези хора започват да ги мразят за това. Думата „продажба“ е изтръгната от най-горчивите, най-съществените частици от нас. Не бъдете от онези фенове, които спират да слушат любимата си група, защото са направили хит сингъл. Не отписвайте приятелите си, защото са постигнали някакъв успех. Не ревнувайте, когато хора, които харесвате, се справят добре – празнувайте победите им сякаш са лично ваши.“

.

Пристъпвай напред без страх

„[Ж]ивотът на твореца е живот на промяната – на движението напред, на улавянето на възможности, на изследването на нови хоризонти […] Бъдете амбициозни. Бъдете активни. Мислете мащабно. Разширявайте аудиторията си. Не се препъвайте в името на „връзката с действителността“ и „няма да се продаде“. Опитвайте нови неща. Ако се появи възможност, която би ви позволила да правите това, което ви харесва повече, кажете „да“. Ако се появи възможност, която може да ви донесе повече пари, но по-малко от работата, която обичате, кажете „не“.“

.

Помни хората, които са ти помагали

„Когато постигнете успех, е важно да използвате всички средства и възможности, които сте придобили, за да подпомогнете работата на хората, които са ви подкрепяли, докато стигнете там, където сте. Изразете признателност към учителите, менторите, кумирите, хората, които са оказали влияние върху вас, съмишлениците си и почитателите си. Помогнете им да представят своята работа. Поставяйте възможности на пътя им.“

Автор на заглавната снимка: Clayton Cubitt

Текстът е публикуван за първи път в TrueStory.bg на 4 май 2018 г.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *